Nyt

Privatlispolitik opdateret

Læs mere


Kommunemesterskab 2018

Søndag den 4. marts 2018 lagde Langesøhallerne i Morud traditionen tro baner til årets kommunemesterskaber i Badminton. Vinderne kunne smykke sig med en flot T-shirt ”Kommunemester 2018”. Der var også præmier til 2. og 3. pladserne, afhængig af hvor mange spillere, der var i de enkelte rækker.

Der var en dejlig stemning og godt humør og ingen sure miner. I år var der 47 spillere tilmeldt stævnet, fordelt på 5 nordfynske klubber. Der blev spillet 81 kampe i rækkerne U11, U13 U15 og U17 og der var en fantastisk opbakning fra forældrene og mange havde taget de mindste søskende med og fik en hyggelig dag ud af det.

Der var i år heller ingen problemer med at skaffe tællere til kampene. De enkelte spillere dømmer selv kampene, men pointene skal der jo holdes styr på og det hjalp alle til med.

Morud Idrætsforening – Badminton, har afholdt kommunemesterskaberne i Nordfyns Kommune, siden kommunesammenlægningen i 2007.

Se billeder fra præmieoverrækkelserne og stemningsbilleder:
Klik her

Vindere i de enkelte rækker:

Række Årgang Præmie Navn
Damesingle U11 1. plads Laura Storm Godskesen (Otterup Badmintonklub)
Herresingle U11 1. plads Malte Østergård (Morud Badminton)
Herresingle U11 2.  plads Simon Andersen (Veflinge)
Damesingle U13 1. plads Mathilde Jørgensen (Veflinge)
Herredouble U13 1.  plads Ian Müller / Magnus Byrgesen (Veflinge)
Herredouble U13 2. plads Johannes Borg / Sebastian Physant (Veflinge)
Herresingle U13 1. plads Magnus Byrgesen (Veflinge)
Herresingle U13 2. plads Ian Müller (Veflinge)
Herresingle U13 3. plads Johannes Borg (Veflinge)
Herresingle U13 3. plads Mads Bertram Kristensen (Otterup Badmintonklub)
Damedouble U15 1. plads Nicoline Heilesen / Mathilde Jørgensen (Veflinge)
Damedouble U15 2. plads Nadja Schmidt / Emma Jørgensen (Hårslev Badmintonklub)
Damesingle U15 1. plads Emma Jørgensen (Hårslev Badmintonklub)
Damesingle U15 2. plads Nicoline Heilesen (Veflinge)
Herredouble U15 1. plads Emil Dueholm Madsen (Otterup Badmintonklub) / Simon Chopart (Søndersø Badmintonklub)
Herresingle U15 1. plads Kenneth Jensen (Søndersø Badmintonklub)
Herresingle U15 2. plads Andreas Jensen (Otterup Badmintonklub)
Damesingle U17 1. plads Annika Jensen (Veflinge)

 Se alle resultater: Klik her


Kommunemesterskab 2017

Kommunemesterskaberne blev afholdt den  5. marts 2017, kl. 9.00  i Langesøhallen.

Se billeder fra præmieoverrækkelserne og stemningsbilleder:
Klik her

Vindere i de enkelte rækker:

Række Plads Navn
HS U11D 1 Jesper Borup (Morud IF)
HS U11D 2 Malte Østergaard (Morud IF)
DS U11D 1 Arin Kahlil (Veflinge GIF)
DS U11D 2 Laura Storm Godskesen (Otterup Badmintonklub)
HS U13D 1 Magnus Wichmann (Veflinge GIF)
HS U13D 2 Mads Mogensen (Veflinge GIF)
HS U13D 3 Ian Müller (Veflinge GIF)
HS U13D 3 Magnus Byrgesen (Veflinge GIF)
HD U13D 1 Mads Mogensen (Veflinge GIF)
HD U13D 1 Magnus Wichmann (Veflinge GIF)
HD U13D 2 Andreas Jensen (Otterup Badmintonklub)
HD U13D 2 Oliver Lillesø (Otterup Badmintonklub)
DS U13D 1 Mathilde Jørgensen (Veflinge GIF)
DS U13D 2 Mathilde Jørgensen (Hårslev Badminton)
DD U13D 1 Gabriele Kundrotaite (Hårslev Badminton)
DD U13D 1 Mathilde Jørgensen (Hårslev Badminton)
DD U13D 2 Emma Kjærgaard (Otterup Badmintonklub)
DD U13D 2 Ida Skou (Otterup Badmintonklub)
HS U15D 1 Asger V. Hjortø (Morud IF)
HS U15D 2 Sebastian T. Svendsen (Morud IF)
HD U15D 1 Asger V. Hjortø (Morud IF)
HD U15D 1 Sebastian T. Svendsen (Morud IF)
HD U15D 2 Christoffer Søncksen (Otterup Badmintonklub)
HD U15D 2 Mathias Trier Lillesø (Otterup Badmintonklub)
DS U15D 1 Annika Jensen (Veflinge GIF)
DS U15D 2 Emma Jørgensen (Hårslev Badminton)
DD U15D 1 Annika Jensen (Veflinge GIF)
DD U15D 1 Sofie Fangel (Veflinge GIF)
DD U15D 2 Emma Jørgensen (Hårslev Badminton)
DD U15D 2 Nadja Schmidt (Hårslev Badminton)
HS U15C 1 Kristian Madsen (Morud IF)

 Se alle resultater: Klik her


Kommunemesterskab 2016

Kommunemesterskaberne blev afholdt den  6. marts 2016, kl. 9.00  i Langesøhallen.

Se billeder fra præmieoverrækkelserne og stemningsbilleder:
Klik her

Vindere i de enkelte rækker:

Række Plads Navn
HS U11D 1 Magnus Byrgesen (Veflinge GIF)
2 Frederik Kæmpe Maegaard (Otterup Badmintonklub)
HS U13D 1 Andreas F. Jensen (Søndersø Badmintonklub)
2 Sebastian Rasmussen (Otterup Badmintonklub)
HD U13D 1 Christoffer Søncksen (Otterup Badmintonklub) Sebastian Rasmussen (Otterup Badmintonklub)
2 Emil Madsen (Søndersø Badmintonklub) Simon Chopart (Søndersø Badmintonklub)
DS U13D 1 Emma Jørgensen (Hårslev Badminton)
2 Nadja Schmidt (Hårslev Badminton)
HS U15D 1 Andreas Christensen (Veflinge GIF)
2 Jacob Mikkelsen (Morud Idrætsforening)
HD U15D 1 Andreas Christensen (Veflinge GIF) Jacob Jørgensen (Veflinge GIF)
2 Sebastian Thyregod Svendsen (Morud Idrætsforening) Jacob Mikkelsen (Morud Idrætsforening)
DS U15D 1 Lea Jørgensen (Veflinge GIF)
2 Annika Jensen (Veflinge GIF)
DD U15D 1 Annika Jensen (Veflinge GIF) Lea Jørgensen (Veflinge GIF)
2 Emma Jørgensen (Hårslev Badminton) Nadja Schmidt (Hårslev Badminton)

Se alle resultater: Klik her


Kommunemesterskab 2015

Kommunemesterskaberne blev afholdt den  1. marts 2015, kl. 9.00  i Langesøhallen.

Se billeder fra præmieoverrækkelserne og stemningsbilleder:
Klik her

Vindere i de enkelte rækker:

HS U17C Marcus Bøgelund Rasmussen (Morud IF)
HD U15C Lucas Winkelmann (Søndersø Badmintonklub)
HD U15C Marco Chopart (Søndersø Badmintonklub)
HS U15D Lucas Chopart (Søndersø Badmintonklub)
DS U15D Lea Jørgensen (Veflinge G&IF)
DD U15D Annika Jensen (Veflinge G&IF)
DD U15D Lea Jørgensen (Veflinge G&IF)
HS U13D Andreas Christensen (VeflingeG&IF)
HD U13D Andreas Christensen (Veflinge G&IF)
HD U13D Jacob Jørgensen (Veflinge G&IF)
HS U11D Sebastian Skov Andersen (Otterup Badmintonklub)

Se alle resultater:  Klik her